Kto mnie zna ten wie, że jestem totalnym mieszczuchem. Poza krótkim epizodem mieszkania na Kabatach (bardzo pouczające doświadczenie, które utwierdziło mnie w przekonaniu, że się do tego nie nadaję), całe życie mieszkam w centrum miasta, najpierw w Krakowie, potem na Starym Mokotowie, a od kilku lat w moim ukochanym Śródmieściu. Praktycznie wszystko, czego mi do szczęścia trzeba – teatry, muzea, kina, knajpy, parki – mam na wyciągnięcie ręki, wszędzie mogę dojść na piechotę. Odkąd mam dzieci doceniam też ogrom atrakcji i wydarzeń kulturalnych, jakie oferuje stolica dla najmłodszych. Koncerty dla dzieci, spektakle teatralne, wszelkiego typu warsztaty, kawiarnie dla mam z dziećmi – opcji jest mnóstwo. Mieszkając poza centrum nie miałabym możliwości podjęcia decyzji o pójściu do teatru pół godziny przed rozpoczęciem spektaklu (polecam serwis ewejsciowki.pl), czy spontanicznego wypadu z synem na wystawę w Zachęcie o godzinie 19 z minutami:) Oczywiście zdaję sobie sprawę, że każdy ma inne potrzeby i dla niektórych mieszkanie w Śródmieściu byłoby, z różnych względów, nie do zaakceptowania. Ja też od czasu do czasu mam ochotę oderwać się od zgiełku miasta, pooddychać bezsmogowym powietrzem i przenieść się do miejsca, gdzie czas płynie wolniej. Wtedy ruszam, a raczej ruszamy, do Podkowy Leśnej.
Otrębusy
Z centrum jedzie się około pół godziny samochodem, można też wybrać opcję pociągiem. Z dworca Warszawa Śródmieście Warszawską Koleją Dojazdową dojedziemy do stacji Podkowa Leśna Główna w 40 minut. Po drodze warto zatrzymać się w Otrębusach i zwiedzić Muzeum Motoryzacji i Techniki.
To prywatne muzeum gromadzi ponad 300 zabytkowych pojazdów, w tym samochody osobowe, wyścigowe, autobusy, czołgi, motocykle, rowery, wózki dziecięce, dorożki, a nawet sanie Świętego Mikołaja.
Cały obiekt przypomina trochę skład rupieci, poza eksponatami typowo związanymi z motoryzacją można także pooglądać stare radioodbiorniki, telewizory, telefony, maszyny do pisania, gramofony, patefony, aparaty fotograficzne, zegary, artykuły gospodarstwa domowego rodem z PRL i wiele innych klamotów.
Do niektórych pojazdów można wchodzić, na inne się wspinać, chłopcy byli zachwyceni:)
Podkowa Leśna
Podkowa Leśna jest pierwszym w Polsce miastem – ogrodem, otoczonym z trzech stron lasami. W latach dwudziestych powstało tu unikalne osiedle zamieszkałe przez wielu znanych artystów, naukowców i polityków. O wyjątkowym charakterze tego miasta decyduje przede wszystkim położenie wśród starych drzew i zachowana przedwojenna zabudowa willowa.
Jednym z najbardziej znanych budynków jest modrzewiowa willa Aida, zbudowana około 1900 roku przez rodzinę Lilpopów. Anna z Lilpopów z mężem, Jarosławem Iwaszkiewiczem spędzali tu letnie miesiące zanim przenieśli się do położonej nieopodal posiadłości nazwanej przez nich Stawiskiem, w której obecnie mieści się Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.
Podkowę można zwiedzać pieszo, warto jednak zdecydować się na rower i wybrać jedną z trzech oznakowanych tras rowerowych. Miasto jest prawdziwym rajem dla miłośników architektury i budownictwa przedwojennego, niektóre wille to istne perełki. Ponieważ są to domy prywatne nie robiliśmy zdjęć, musicie pojechać i sami zobaczyć:)
Weranda Marii Domańskiej
Po spacerze obowiązkowym punktem jest położona tuż przy kościele św. Krzysztofa kawiarnia Weranda Marii Domańskiej. Właściwie dla samej Werandy warto wybrać się do Podkowy.
Ogródek kawiarni wychodzi bezpośrednio na ogólnodostępny plac zabaw, co sprawia, że jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi.
Weranda ma w karcie kilka pozycji obiadowych, zestawy lunchowe, zupy i sałatki. Słynie jednak przede wszystkim z pieczonych na miejscu deserów, wśród których numerem jeden są torty bezowe. Gwarantuję, że nie dacie rady się oprzeć i nie będziecie żałować.
Tuż obok, przy nowo wybudowanej szkole, znajduje się otwarty dla wszystkich plac zabaw przeznaczony dla nieco starszych dzieci.
Koniecznie też zajrzyjcie do ogrodu przy kościele św. Krzysztofa, po którym przechadzają się pawie. Słychać je w całej okolicy, a jeden usadowił się nawet na dachu budynku szkoły.
Podkowa Leśna jest miejscem magicznym, w którym niejedna osoba chciałaby zamieszkać już po pierwszej wizycie. Nam pozostają jednodniowe wypady:)
W dniach 16-17 czerwca odbędzie się w Podkowie coroczny Festiwal Otwarte Ogrody, w ramach którego podkowianie organizują koncerty, spektakle, warsztaty, pikniki i inne atrakcje dla siebie i gości. My się wybieramy, a Wy?
2 komentarze
Inspirujące. Nigdy nie byłem w Podkowie, a widzę, że warto. Wezmę dzieciaki i pojedziemy rowerami, z Kabat.
Z Kabat na rowerach to będzie niezła wyprawa! Jestem pewna, że Wam się spodoba:)